Arama Menü

C Programlama Dili Nedir, Nerelerde Kullanılabilir ?

Apple iphone 12 Ses sorunu için kolları sıvadı

Windows 10 Sürücü Güncelleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Gece Modu Gündüz Modu

Programlama dilleri arasında bulunan C programlama dili sayesinde birçok uygulama yazılabiliyor. 1970’li yıllarda hayata geçirilen bu dil, günümüzde de birçok kişi tarafından tercih edilebiliyor. Bildiğiniz gibi yazılımcıların tercih edebileceği birçok dil mevcut.

Bu yazılım dillerinden bazıları kullanıcılara pek fazla seçenek sunmuyor. Yani bazı diller sadece belirli yerlerde kullanılabiliyorlar. Ancak C programlama dili gibi diller birçok yerde tercih edilebiliyorlar. Yazılımcılar bu dillerden herhangi birisini tercih ederek birçok farklı proje yapabiliyorlar.

Örneğin, C dili gibi diller kullanılarak masaüstü uygulamalar veya birbirinden farklı oyunlar geliştirilebiliyor. Üstelik birbirinden farklı birçok yazılımın geliştirilebileceği bu dili öğrenmekte oldukça kolay.

C Programlama Dili Ne İşe Yarar?

Oldukça önemli bir dil olan C programlama dili seneler önce hayata geçirildi. İlk olarak 1970’li yıllarda geliştirilen bu dil, senelerdir yazılımcılar tarafından kullanılıyor. Birçok okulda ders olarak gösterilen C dilini öğrenmek yazılıma ilgi duyan kişiler için oldukça önemli.

Çünkü bu dil sayesinde birbirinden farklı sayısızca projeler geliştirilebiliyor. Bunun sebebiyse C programlama dilinin birçok farklı alanda kullanılabilmesinden kaynaklanıyor. Örneğin, C programlama dili sayesinde işletim sistemi oluşturabilmenizin yanı sıra bir robot bile kodlayabilirsiniz. Yani bu dilin kullanılabileceği projeler yazılımcının isteğine göre değişebiliyor.

Bunların haricinde dilin oldukça basit olduğunu belirtmiştik. Birçok dilin ortaya çıkmasını sağlayan bu dili öğrenmek çokta zor değil. Ancak tabi ki birçok dilde olduğu gibi bu dili öğrendikten sonrada projeler yaparak kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Kendinizi geliştirdikten sonra C programlama dili sayesinde birbirinden farklı ileri seviye yazılımlar geliştirebiliyorsunuz.

C Programlama Dili Nerelerde Kullanılır?

Bu kısımda sizler için C programlama dili ile neler yapılabilir? Sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu dille birçok farklı proje yapılabiliyor. Birbirinden farklı alanlarda kullanılabilen bu dil sayesinde ileri seviye yazılımlar geliştirilebiliyor.

C dili kullanılarak yapılabilecek projeler oldukça fazla olduğu için yazımızda sizler için hepsinden bahsedemeyeceğiz. Ancak C dilinin kullanılabileceği bazı önemli alanları yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Gömülü Sistemlerin Kodlanmasında C Dilini Kullanabilirsiniz

C programlama dili kullanılarak gömülü sistemler kodlanabiliyor. Gömülü sistemlerin günümüzde çok fazla kullanılıyor olması bu dili daha da önemli bir hale getiriyor. Bu kısımda sizler için kısaca gömülü sistemlerin ne olduğunu açıklamak istiyoruz. Bildiğiniz gibi günümüzde beyaz eşyalar, otomobiller ve bunlara benzer birçok şey akıllı hale gelmeye başladı.

Bu cihazların içerisinde minik bilgisayarlar olarak tabir edebileceğimiz donanım ve yazılımdan oluşan entegre sistemler yer alıyor. Yazılım dilleriyle programlanarak cihazları akıllı hale getiren bu sistemler gömülü sistem olarak adlandırıyor. İşte bu sistemlerin kodlanabilmesinde C dili rahatlıkla tercih edilebiliyor.

C Programlama Dilini Kullanarak Oyunlar Geliştirilebilirsiniz

C programlama dili oyun geliştirmek isteyen kişiler tarafından da kullanılabiliyor. Çünkü bu dil kullanılarak birbirinden farklı oyunlar ortaya çıkarılabiliyor. Bu dili kullanarak 2D veya 3D oyunlar geliştirebilirsiniz. Örneğin, bu dili kullanarak basit bir yılan oyunu geliştirebilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra C dilinin birçok oyunun grafiklerinin geliştirilmesinde de kullanılabileceğini belirtmemizde fayda var.

C Programlama Dili ile Arduino Programlayabilirsiniz

Arduino kartının programlanmasında da yine C programlama dili kullanılabiliyor. Bir mikrodenetleyici kart olan Arduino sayesinde birbirinden farklı projeler geliştirebilmek mümkün. Örneğin, Arduino ile otomasyon sistemlerinden tutun robotlarla alakalı projelere kadar birçok farklı şey yapılabiliyor.

Tüm bunları yapabilmek için ihtiyacınız olan en önemli şeylerden bir tanesi tabi ki Arduino programlamak. İşte bu noktada yine karşımıza C yazılım dili çıkıyor. Çünkü C dilini kullanarak Arduino programlayabilmeniz mümkün. C dilini kullanarak Arduino kartınızı programlayabilir ve ortaya birbirinden farklı birçok proje çıkartabilirsiniz.

Yazımızın son kısmında sizler için C programlama dili ile yapılabilecekler neler? Sorusunu basitçe cevaplamaya çalıştık. C programlama dilinin kullanılabileceği bazı önemli alanlar bu şekilde oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar
python f string kullanımı

Python F-String ve Kullanımı

Daha önceden işlediğimiz derslerimizde format() fonksiyonuyla karakter dizilerini nasıl biçimlendirebileceğimizi öğrenmiştik. Python’a sonradan eklenen f-string yapısı da format()…